پنجشنبه 27 دی 1397
»
 برخی توصیه ها و مقررات جاری  در سفر حج      1- تأكيد در رعايت نظم در طول سفر خصوصاً به هنگام سوار و پياده شدن از هواپيما و اتوبوس ، عدم جابجايي در اطاق هاي محل اسكان واتوبوسهای مشخص شده.    2- توجه نمائيد به هنگام خارج شدن از هواپيما يا اتوبوس ، اشياء و وسائلتا ...

 برخی توصیه ها و مقررات جاری  در سفر حج

 

   1- تأكيد در رعايت نظم در طول سفر خصوصاً به هنگام سوار و پياده شدن از هواپيما و اتوبوس ، عدم جابجايي در اطاق هاي محل اسكان واتوبوسهای مشخص شده.


   2- توجه نمائيد به هنگام خارج شدن از هواپيما يا اتوبوس ، اشياء و وسائلتان خصوصاً گذرنامه و بليط جا نمانده و با اطمينان از تخليه كامل ملزومات وسيله نقليه را ترك نمائيد


   3- همراه داشتن و نيز خروج “ اشياء عتيقه ، قالي ، قاليچه ، طلا ، نقره و كتب خطي قديمي ” ممنوع مي باشد.

   4- همراه داشتن هر نوع مواد مخدر ، در فرودگاه ايران موجب جلوگيري از سفر حج و تعقيب قانوني ، و در فرودگاه جده یا مدینه(برابر مقررات كشور عربستان ) موجب حبس هاي طويل المدت واعدام خواهد شد.


   5- همراه داشتن اقلام و اشيايي از قبيل سلاح گرم و سرد ، مهمات ، مواد و لوازم آتش زا و سريع الاشتعال ، انواع اسپري ها مانند حشره كش ، ادكلن و همچنين وسايل برقي به داخل هواپيما ممنوع مي باشد.

   6- حمل وسائل برنده از قبيل كارد ، قيچي بزرگ و اشيايي كه بازرسي آنها مشكل است نظير كنسرو و جعبه هاي دربسته ، در داخل ساك دستي و جيب افراد ممنوع مي باشد. در صورت نياز به وسايل مذكور ، آنها را در ساك هاي بزرگي كه تحويل قسمت بار هواپيمايي مي گردد ، بگذاريد.

   7- از همراه داشتن اوراق كتبي كه باعث بهانه جويي ماموران عربستان و عودت زائر به ايران مي شود جداً خودداري نمايند. (كتاب هاي معرفي شده مشمول اين بند نيست)

   8- جهت سهولت در بازرسي چمدان ها و ساك ها ، در فرودگاه هاي ايران و عربستان از قفل نمودن آنها خودداري شود.


   9- چنانچه پس از سوار شدن در هواپيما يا اتوبوس شرايط طبيعي بدنتان تغيير مي يابد ، توصيه مي گردد با شكم پر سوار نشويد ، و در صورت امكان قبل از حركت يك قرص (ضد تهوع دیمن هیدرینات) با كمي آب ميل نماييد.

10- حسن خلق ، خوش رفتاري با همسفران ، سازگاري ، رازداري ، كمك و مساعدت به همسفران سالخوردگان كه از آداب حسنه سفر است را مجدداً توصيه مي نمائيم.

11- چون ساعات برنامه هاي سفر پس از ورود به عربستان تنظيم گشته مي توانيد ساعت خود را به وقت عربستان تنظيم نمائيد. (درششماه اول سال5/1 ساعت ودرششماه دوم نیم ساعت ، زمان ساعت خود رابه عقب برگردانید) 


12- پس از ورود به فرودگاه با حفظ نظم در صف هاي مربوطه ايستاده و پس از گذشتن از قسمت كامپيوتر دقت شود حتماً‌ گذرنامه ها مهر ورود به كشور عربستان را خورده باشد.

13- پس از ورود به سالن كنترل نسبت به جمع آوري ساك هاي خود اقدام نموده و پس از كنترل گمرك فرودگاه در سالن انتظار تا زمان اعلام جهت سوار شدن به اتوبوس ها استراحت نمائيد.

14- شماره اتوبوس پشت كارت شناسايي شما نوشته شده و لذا ساك هاي خود را به اتوبوس مربوطه منتقل و در همان اتوبوس سوار خواهيد شد.

15- هر اتوبوس يك نفر راهنما از ميان عوامل كاروان خواهد داشت كه با وي همكاري لازم را خواهيد داشت.

16- پس از رسيدن به هتل دقت نمائيد همه اثاثيه خود را از اتوبوس خارج نموده و پس از دريافت كليد اطاق خود (همزمان با تحويل گذرنامه ها به عوامل کاروان  ) با راهنمايي برادران خدمتگزار خود در اطاق هاي خود مستقر خواهيد شد.


17- به خاطر سرگردان نماندن هم اطاقي ها موقع خروج از هتل پس از قطع برق و خاموش نمودن كولر، كليد اطاق را همراه خود نبريد و به دفتر استقبال هتل بسپاريد

.18- مشكلات و سئوالات خود را با مديريت کاروان حل و فصل نمائيد نه با مسئولين مليت هاي ديگر در هتل. (بديهي است سئوالات شرعي را با روحاني محترم و معزز كاروان در ميان خواهيد گذاشت)

.19- در حفظ اموال خود بكوشيد و كيف و ساعت و ديگر اشياء خويش را در دستشوئي ها و جاهاي ديگر جا نگذاريد. ضمناً به طور حتم پول و ساير اشياء قيمتي كه نمي خواهيد در نزدتان باشد به صندوق هاي امانات هتل سپرده و موقع لزوم تحويل بگيريد ، چون خداي نكرده اين قبيل وسايل ، چنانچه مفقود گردد اثبات كردن و پيدا كردن آن مشكل بوده و به علاوه اوقات صاحب وجه يا جنس و همين طور مسئولين مربوطه بي نتيجه مصروف خواهد شد.

20- از نشستن و ايستادن جلوي درب هتل بخصوص در اوقات نماز جداً خودداري نمايند.

21- از خواهران محترمه خاضعانه مي خواهيم تا ضمن حفظ شخصيت يك زن مسلمان ايراني از پوشش كامل حجاب اسلامي (چادر) استفاده نموده و بالاخص در موقع خريد ، وقار ، متانت و رفتار توأم با حجب و حيا و عفت يك زن مسلمان را بروز دهند.

22- خريد سوغات در حد معمول و توان ‌،‌ امري مستحب است اما خريد بسياري از كالاها در عربستان مقرون به صرفه نمي باشد.

23- ساعات حركت را بر اساس آگهي مربوطه ، به دقت به خاطر سپرده ، با نظم خاصي رأس ساعت مقرر حضور به هم رسانيد.

24- حتي المقدور دسته جمعي و با يکديگر خريد فرمائيد و خواهران از تنها رفتن به خيابان و خريد پرهيز نمايند.

25- از چانه زدن هائي كه اسباب تحقير است جداً پرهيز نمائيد بخصوص با فروشنده هاي فقيري كه در حاشيه خيابان مشغول دست فروشي هستند كه خود اين امر خلاف شئون ايرانيان عزيز است.

26- دقت شود برنامه خريد عزيزان حتماً مقارن با اوقات نماز نباشد.

27- از رفت و آمد در خيابان ها در ساعات پاياني شب به ويژه توسط خواهران اجتناب گردد.

28- ساعات جلسات آموزشي و توجيهي كاروان در مدينه منوره و مكه معظمه در هتل محل اقامت اعلام خواهد شد. حضور در جلسات و استفاده از مطالب مطروحه مورد تأكيد است.

30-پانزده روز قبل از سفر حتما واكسن مننژيت را در درمانگاه هاي معرفي شده  هلا احمرتزريق نماييد و كارت زرد آن را همراه داشته باشيد.(درساک بار نگذارید)

31-آب هاي لوله كشي داخل هتل قابل نوشيدن نيست لذا فقط از بطري هاي آب معدني براي آشاميدن استفاده كنيد.

32- رعايت مراجعه جهت صرف غذا در ساعات اعلام شده از سوي کاروان ومدیرهتل الزاميست . بديهي است بعد از ساعت اعلام شده توزيع غذا امكان ندارد.

33- مسافراني كه رژيم غذايي بي نمك ندارند همراه با غذاي روزانه خود مقدار بيشتري نمك استفاده نمايند.(تعریق فراوان همراه بادفع نمک بدن ، گرفتکی عضلانی را بدنبال دارد)

34- تا حد امكان به ميزان زيادي از مايعات مانند چاي و آب استفاده نماييد لكن از نوشيدن آب خيلي سرد پرهيز نماييد.

35-بيماران بويژه بيماران قلبي داروهاي مورد نياز خود را حتما در همه شرايط همراه داشته باشند

.36-بار مجازهرمسافر هنگام بازگشت حداكثر ۳۰كيلو گرم ميباشد اضافه بار به ازاي هر كيلو 6 دلار يا 21 ريال سعودي به عنوان كرايه بار در فرودگاه جده اخذ ميشود


37- در هنگام بازگشت اشيا ممنوعه از قبيل چاقو ، قيچي، تفنگ اسباب بازي ، آتاري ، ميكرو، سگا ،اسباب بازي كنترل داروباطري دار ، كارد، چنگال و ديگر وسايل تيز و برنده را حتما داخل بارهاي تحويلي قرار دهيد و از همراه داشتن در داخل هواپيما خودداري كنيد.

38-كد مكالمه از مدينه و مكه با تهران(009821) ميباشد و بلافاصله بعد از كد شماره مورد نظر را بگيريد. و همچنين ميتوانيد از كابين مخابرات با ايران تماس بگيريد.

39- كد مكالمه ازتهران به مدينه (009664) و به مكه (009662) ميباشد و بلافاصله بعد از كد شماره تلفن هتل را خواهند گرفت .

40- استفاده از تلفن همراه اول در عربستان سعودي امكان پذير ميباشد.هزینه تماس ازسعودی به ایران دقیقه ای 445تومان وبالعکس دقیقه ای۸۰تومان برای تلفن کننده و 290تومان برای صاحب موبایل.

41- از همراه داشتن مدارك شناسايي (شناسنامه ، گواهي نامه ، دست چك، تراول ودفترچه بیمه درمانی،…) و زيور آلات ، جدا خودداري كنيد.

42- اغلب خيابان هاي مكه و مدينه به صورت بزرگراه است در نتيجه در موقع تردد از خيابان هاي عربستان احتياط كامل را داشته باشيد و حتما از محل هاي خط كشي شده عبور نماييد.

43- ارزش هر ريال سعودي حدود     تومان ايراني است .

44- مبلغ خرد كردن هر 100 دلار در صرافيها سعودي 373-375 ريال سعودي است .

45- تبديل ريال ايراني به ريال سعودي به ضرر شما خواهد بود.

46-حداكثر هزينه هر دقيقه مكالمه تلفني از عربستان 7 ريال سعودي خواهد بود .ازساعت۱۲شب تا۶صبح ارزانتر میباشد.

47- درحفظ ونگهداری کارت شناسائی تحویلی، که تنها مدرک شناسائی شما درعربستان است وحاوی اطلاعاتی مانند آدرس وشماره تلفن هتل ،شماره اتاق واتوبوس شماست دقت فرمائید.

48- تذكر نارسايي ها و انتقادات دلسوزانه شما موجبات خدمت هر چه بهتر و شايسته تر را براي ما فراهم خواهد ساخت ،  لذا خاضعانه در انتظار راهنمايي ها ، تذكرات و ارشادات شما در طول سفر خواهيم بود .

نوشته شده توسط روابط عمومی کاروان در 21:34 |  لینک ثابت   • نظر بدهید شنبه 1389/03/29

 

اطلاعیه مهم در خصوص مواد مخدر


نظر به اينکه مسئولين قضائي ، انتظامي و سازمان حج وزيارت همانند عمليات حج تمتع  در جلوگيري از اعزام معتادان به مواد مخدروحاملين موادبه کشور عربستان تصميمات جدي را دردستور کارقراردارند وجلسات متعدد کارشناسي به منظور برخورد بامتخلفين تشکيل گرديده

خواهشمند است به نکات زير بصورت جدي توجه داشته وبه مديران ومعاونين موارد زير راکتباً ابلاغ فرمائيد .

1.     شناسائي افراد مشکوک در هنگام نامنويسي وجلسات مناسک ومعرفي محرمانه فرد يا افراد به حراست استان.

2.  تذکر جدي به متقاضيان وحساس کردن کاروان پيرامون موضوع اين  اطلاعيه وبهره گيري از  زائرين پيرامون شناسائي افراد مشکوک

3.     فراهم نمودن فرصت جهت حضور نماينده ستاد مواد مخدر و ياپليس فرودگاه در جلسات به مدت 15 دقيقه

4.  انعکاس بازديدهاي شديد هنگام خروج توسط پليس فرودگاه از قبيل  بازديد بدني ، شناسائي رودر رو ، استفاده از سگهاي موادياب ، عبورافراد مشکوک از دستگاه بادي اسکنر ، چهره شناسي توسط افراد آموزش ديده خبره و..

5.  طرح موضوع جلوگيري از اعزام افرادي که مواد ازآنها کشف مي شود  حتي اگر جريمه محکوميت را در دادگاه انقلاب بپردازد .

 ۶.  کسر بخشي ازهزينه سفر ، رواديد وکل بليط رفت و برگشت هواپيما  از متقاضي جامانده از سفر بعلت کشف مواد مخدر واسترداد باقيماندهآن به فرد بدون حفظ اولويت تشرف درکاروانهاي بعدي

7.     بازديدهاي بسيار سخت در بدو ورود به عربستان واستفاده از پيشرفته ترين امکانات موادياب

8.  بازداشت فرد حامل مواد مخدر وانتقال به زندان توسط مامورين سعودي در شرايط بسيار نامطلوب تا پايان عمليات عمره وحتي بعد ازآن

9.     جريمه نقدي سنگين توسط دادگاههاي کشور ميزبان

10.قرارگرفتن فردحامل مواد درليست سياه کشور عربستان  ومحروميت مادام العمر جهت ورود به کشور عربستان

درخاتمه اشاره مي شود براساس دستور موکد رياست محترم سازمان  مدير شرکت کارگزار ومدير ومعاون منتخب درجاي خودپاسخگوي سازمان  درقبال افراد حامل مواد مخدردرگروه خواهند بود و درقبال کشف موادمخدر در داخل فرودگاه و بازداشتهاي عربستان مسئول مي باشند .

لذابصورت جدي افراد راشناسائي ودرجلسات بصورت مکرر بعنوان يکاصل مهم درسفرتذکردهيد .

نوشته شده توسط روابط عمومی کاروان در 20:40 |  لینک ثابت   • نظر بدهید شنبه 1389/03/29

حمل مواد مخدر


رییس پلیس فرودگاه های کشور به رفتارهای توهین آمیز پلیس عربستان با زائرانی که به اتهام حمل موادمخدر توسط پلیس این کشور دستگیر می شوند، اشاره کرد و افزود: به منظور حفظ صیانت فرهنگ ملت ایران، سازوکارهایی از قبیل اطلاع رسانی و برگزاری جلسات توجیهی با زائران بیت الله الحرام برای جلوگیری از حمل موادمخدر پیش بینی شده است. ...
سردار حیدری در ادامه به اعزام 400 هزار نفر در بازده زمانی حدوداً چهار ماهه ( 17 اردیبهشت تا 8 مردادماه) به سرزمین وحی در عملیات حج عمره امسال اشاره کرد. وی با اشاره به اعزام حجاج 12 استان از فرودگاه بین المللی مهر آباد، گفت: از زمان آغاز اعزام حجاج (17 اردیبهشت ماه) تا 20 خردادماه امسال 105 هزار زائر بیت الله الحرام با 338 پرواز از 19 فرودگاه سطح کشور به سرزمین وحی اعزام شدند.
این مقام مسول از کشف سه کیلو و 19 گرم موادمخدر از قبیل تریاک، شیره تریاک، حشیش و مقدار 7 گرم کراک و 632 عدد قرص متادون در بازرسی از حجاج اعزامی و وسایل همراه آنها در فرودگاه های کشور خبر داد و گفت: در این رابطه 186 نفر که 31 نفر آنان را زن تشکیل می دهند، دستگیر و به مقامات قضایی معرفی شدند.
سردار حیدری، میانگین سن دستگیرشدگان را 55 سال عنوان کرد و گفت: تمام دستگیر شدگان موادمخدر را برای مصرف خود و یا همراه خود حمل می کردند.

رییس پلیس فرودگاه های کشور درباره جاسازی موادمخدر از سوی حجاج گفت: مواد مکشوفه به صورت بلع و انباری، داخل شکلات، شیرینی، انواع آجیل، بسته های پول، داخل گوش، موی سر، درز شلوار و چادر، انگشتر، پاشنه کفش، دندان مصنوعی، لباس زیر خانم و آقایان، قوطی قرص، خمیردندان، قالب صابون، آغشته به پارچه، قوطی کرم و غیره توسط حجاج جاسازی شده بود که با ظن قوی پلیسی و نیز استفاده از وسایل پیشرفته مانند بادی اسکنر و ایکس ری، گیت وی کشف شده است.

این مقام ارشد پلیس فرودگاه های کشور خاطرنشان کرد: بیشترین کشفیات موادمخدر از داخل پاشنه کفش به دست آمده است. دو زائر بیت الله الحرام در زندان های عربستان جان باختند سردار حیدری ادامه داد: تاکنون سه زائر بیت الله الحرام توسط پلیس عربستان به جرم حمل موادمخدر به صورت انباری دستگیر شدند که رسیدگی به جرایم این افراد ممکن است تا دو سال طول بکشد.

وی در ادامه با اشاره به اعزام 780 هزار نفر به حج عمره در سال گذشته گفت: در بازده زمانی گذشته، یک هزار و 69 نفر از حجاج به جرم حمل 14 کیلو و 500 گرم موادمخدر توسط پلیس فرودگاه های کشور دستگیر شدند. رییس پلیس فرودگاه های کشور همچنین به کشف 800 گرم موادمخدر و نیز دستگیری 160 نفر از زائر بیت الله الحرام توسط پلیس عربستان در فرودگاه های جده و مدینه در سال گذشته اشاره کرد.

به گفته وی، دو نفر از رائران دستگیر شده به علت کهولت سن و نامساعد بودن زندان عربستان و عدم رسیدگی به زندانیان جان خود را از دست دادند. سردار حیدری همچنین به دستگیری 107 نفر از زائران بیت الله الحرام در حج تمتع سال گذشته به خاطر حمل دو کیلو و 143 گرم موادمخدر توسط پلیس ایران در فرودگاه های کشور اشاره کرد.

رییس پلیس فرودگاه های کشور ادامه داد: در حج تمتع سال گذشته، یک زائر بیت الله الحرام به جرم حمل 9 گرم موادمخدر توسط پلیس عربستان در فرودگاه مدینه دستگیر شد. رفتارهای پلیس عربستان با حاملان موادمخدر بسیار توهین آمیز است.

این مقام مسوول به رفتارهای توهین آمیز پلیس عربستان با زائرانی که به اتهام حمل موادمخدر توسط پلیس این کشور دستگیر می شوند، اشاره کرد و افزود: به منظور حفظ صیانت فرهنگ ملت ایران، سازوکارهایی از قبیل اطلاع رسانی و برگزاری جلسات توجیهی با زائران بیت الله الحرام برای جلوگیری از حمل موادمخدر پیش بینی شده است.

رییس پلیس فرودگاه های سراسر کشور به تعامل و همکاری با نهادهایی چون سازمان حج و اوقاف،‏ ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری، دادستانی کل کشور، وزارت امور خارجه اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی براساس تصمیمات اخذ شده از ادامه سفر زائران بیت الله الحرام که برای مصرف خود حتی یک گرم موادمخدر حمل کنند، جلوگیری می کند.

سردار حیدری ادامه داد: در صورتیکه مسافران پروازهای داخلی و یا خارجی چه سیاحتی و چه زیارتی با خود مواد مخدر حمل کنند دستگیر و به مقامات قضایی تحویل می شوند.

رییس پلیس فرودگاه های کشور خاطرنشان کرد: حمل مواد مخدر به هر اندازه جرم محسوب می شود و ادامه سفر برای حامل مواد غیر ممکن خواهد بود.

سردار حیدری به بهره گیری پلیس فرودگاه های کشور از توان، نیروی انسانی و نیز دستگاه های پیشرفته مانند بادی اسکنر و ایکس ری، گیت وی برای بازرسی از حجاج اعزامی اشاره کرد و گفت: ادامه روند کنترل جدی مسافرینی که قصد خروج از کشور را دارند از جمله مطالبات نظام از پلیس فرودگاهها است و شایسته نیست که دیدگاهی در مورد 70 میلیون نفر به دلیل خطای عده کمی ایجاد شود.

وی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با موادمخدر، خون های زیادی در کویر و مرزهای کشور ریخته شده است و درست نیست که کشورهای دیگر به خاطر خطای برخی، ملت ما را قاچاقچی بدانند.

 

تاریخ درج مطلب : ۱۳:۵ ۱۳۹۱/۵/۷

نظر به مطلب
نام:  
ایمیل:
متن:  500 حرف دیگر میتوانید تایپ کنید
کد امنیتی: 17826
   

آمار سایت

84 افراد آنلاین :
101 بازدید دیروز :
1164007 مشاهده کل :
150 مشاهده امروز :
این سایت متعلق است به 
قدرت گرفته از پرتال ترنم