پنجشنبه 27 دی 1397
»

توصیه های ضروری

 

 
 * برخی توصیه های ضروری
 
 1- تأكيد در رعايت نظم در طول سفر خصوصاً به هنگام سوار و پياده شدن از هواپيما و اتوبوس ، عدم جابجايي در اطاق هاي محل اسكان واتوبوسهای مشخص شده.

 2- توجه نمائيد به هنگام خارج شدن از هواپيما يا اتوبوس ، اشياء و وسائلتان خصوصاً گذرنامه و بليط جا نمانده و با اطمينان از تخليه كامل ملزومات وسيله نقليه را ترك نمائيد

  3- همراه داشتن و نيز خروج “ اشياء عتيقه ، قالي ، قاليچه ، طلا ، نقره و كتب خطي قديمي ” ممنوع مي باشد.

  4- همراه داشتن هر نوع مواد مخدر ، در فرودگاه ايران موجب جلوگيري از سفر حج و تعقيب قانوني ، و در فرودگاه جده یا مدینه(برابر مقررات كشور عربستان ) موجب حبس هاي طويل المدت واعدام خواهد شد

  5- همراه داشتن اقلام و اشيايي از قبيل سلاح گرم و سرد ، مهمات ، مواد و لوازم آتش زا و سريع الاشتعال ، انواع اسپري ها مانند حشره كش ، ادكلن و همچنين وسايل برقي به داخل هواپيما ممنوع مي باشد.

  6- حمل وسائل برنده از قبيل كارد ، قيچي بزرگ و اشيايي كه بازرسي آنها مشكل است نظير كنسرو و جعبه هاي دربسته ، در داخل ساك دستي و جيب افراد ممنوع مي باشد. در صورت نياز به وسايل مذكور ، آنها را در ساك هاي بزرگي كه تحويل قسمت بار هواپيمايي مي گردد ، بگذاريد.

  7- از همراه داشتن اوراق كتبي كه باعث بهانه جويي ماموران عربستان و عودت زائر به ايران مي شود جداً خودداري نمايند. (كتاب هاي معرفي شده مشمول اين بند نيست)

  8- جهت سهولت در بازرسي چمدان ها و ساك ها ، در فرودگاه هاي ايران و عربستان از قفل نمودن آنها خودداري شود.

  9- چنانچه پس از سوار شدن در هواپيما يا اتوبوس شرايط طبيعي بدنتان تغيير مي يابد ، توصيه مي گردد با شكم پر سوار نشويد ، و در صورت امكان قبل از حركت يك قرص (ضد تهوع دیمن هیدرینات) با كمي آب ميل نماييد.

  10- حسن خلق ، خوش رفتاري با همسفران ، سازگاري ، رازداري ، كمك و مساعدت به همسفران سالخوردگان كه از آداب حسنه سفر است را مجدداً توصيه مي نمائيم.

 11- چون ساعات برنامه هاي سفر پس از ورود به عربستان تنظيم گشته مي توانيد ساعت خود را به وقت عربستان تنظيم نمائيد. (درششماه اول سال5/1 ساعت ودرششماه دوم نیم ساعت ، زمان ساعت خود رابه عقب برگردانید)

 12- پس از ورود به فرودگاه با حفظ نظم در صف هاي مربوطه ايستاده و پس از گذشتن از قسمت كامپيوتر دقت شود حتماً‌ گذرنامه ها مهر ورود به كشور عربستان را خورده باشد.

 13- پس از ورود به سالن كنترل نسبت به جمع آوري ساك هاي خود اقدام نموده و پس از كنترل گمرك فرودگاه در سالن انتظار تا زمان اعلام جهت سوار شدن به اتوبوس ها استراحت نمائيد.

 14- شماره اتوبوس پشت كارت شناسايي شما نوشته شده و لذا ساك هاي خود را به اتوبوس مربوطه منتقل و در همان اتوبوس سوار خواهيد شد.

 15- هر اتوبوس يك نفر راهنما از ميان عوامل كاروان خواهد داشت كه با وي همكاري لازم را خواهيد داشت.
 پس از رسيدن به هتل دقت نمائيد همه اثاثيه خود را از اتوبوس خارج نموده و پس از دريافت كليد اطاق خود (همزمان با تحويل گذرنامه ها به عوامل کاروان  ) با راهنمايي برادران خدمتگزار خود در اطاق هاي خود مستقر خواهيد شد.

 16- به خاطر سرگردان نماندن هم اطاقي ها موقع خروج از هتل پس از قطع برق و خاموش نمودن كولر، كليد اطاق را همراه خود نبريد و به دفتر استقبال هتل بسپاريد

 17- مشكلات و سئوالات خود را با مديريت کاروان حل و فصل نمائيد نه با مسئولين مليت هاي ديگر در هتل. (بديهي است سئوالات شرعي را با روحاني محترم كاروان در ميان خواهيد گذاشت)

 18- در حفظ اموال خود بكوشيد و كيف و ساعت و ديگر اشياء خويش را در دستشوئي ها و جاهاي ديگر جا نگذاريد. ضمناً به طور حتم پول و ساير اشياء قيمتي كه نمي خواهيد در نزدتان باشد به صندوق هاي امانات هتل سپرده و موقع لزوم تحويل بگيريد ، چون خداي نكرده اين قبيل وسايل ، چنانچه مفقود گردد اثبات كردن و پيدا كردن آن مشكل بوده و به علاوه اوقات صاحب وجه يا جنس و همين طور مسئولين مربوطه بي نتيجه مصروف خواهد شد.
 
19- از نشستن و ايستادن جلوي درب هتل بخصوص در اوقات نماز جداً خودداري نمايند.

 20- از خواهران محترمه خاضعانه مي خواهيم تا ضمن حفظ شخصيت يك زن مسلمان ايراني از پوشش كامل حجاب اسلامي (چادر) استفاده نموده و بالاخص در موقع خريد ، وقار ، متانت و رفتار توأم با حجب و حيا و عفت يك زن مسلمان را بروز دهند.

 21- خريد سوغات در حد معمول و توان ‌،‌ امري مستحب است اما خريد بسياري از كالاها در عربستان مقرون به صرفه نمي باشد.

 22- ساعات حركت را بر اساس آگهي مربوطه ، به دقت به خاطر سپرده ، با نظم خاصي رأس ساعت مقرر حضور به هم رسانيد.

 23- حتي المقدور دسته جمعي و با يکديگر خريد فرمائيد و خواهران از تنها رفتن به خيابان و خريد پرهيز نمايند.

 24- از چانه زدن هائي كه اسباب تحقير است جداً پرهيز نمائيد بخصوص با فروشنده هاي فقيري كه در حاشيه خيابان مشغول دست فروشي هستند كه خود اين امر خلاف شئون ايرانيان عزيز است.

 25- دقت شود برنامه خريد عزيزان حتماً مقارن با اوقات نماز نباشد.

 26- از رفت و آمد در خيابان ها در ساعات پاياني شب به ويژه توسط خواهران اجتناب گردد.

 27- ساعات جلسات آموزشي و توجيهي كاروان در مدينه منوره و مكه معظمه در هتل محل اقامت اعلام خواهد شد. حضور در جلسات و استفاده از مطالب مطروحه مورد تأكيد است.
 
 28 - پانزده روز قبل از سفر حتما واكسن مننژيت را در درمانگاه هاي معرفي شده  هلا احمرتزريق نماييد و كارت زرد آن را همراه داشته باشيد.(درساک بار نگذارید)

 29- آب هاي لوله كشي داخل هتل قابل نوشيدن نيست لذا فقط از بطري هاي آب معدني براي آشاميدن استفاده كنيد.

  30- رعايت مراجعه جهت صرف غذا در ساعات اعلام شده از سوي کاروان ومدیرهتل الزاميست . بديهي است بعد از ساعت اعلام شده توزيع غذا امكان ندارد.

 31- مسافراني كه رژيم غذايي بي نمك ندارند همراه با غذاي روزانه خود مقدار بيشتري نمك استفاده نمايند.(تعریق فراوان همراه بادفع نمک بدن ، گرفتکی عضلانی را بدنبال دارد)
 
 32- تا حد امكان به ميزان زيادي از مايعات مانند چاي و آب استفاده نماييد لكن از نوشيدن آب خيلي سرد پرهيز نماييد.

  33- بيماران بويژه بيماران قلبي داروهاي مورد نياز خود را حتما در همه شرايط همراه داشته باشند

 34- بار مجازهرمسافر هنگام بازگشت حداكثر ۳۰كيلو گرم ميباشد اضافه بار به ازاي هر كيلو 6 دلار يا 21 ريال سعودي به عنوان كرايه بار در فرودگاه جده اخذ ميشود

  35- در هنگام بازگشت اشيا ممنوعه از قبيل چاقو ، قيچي، تفنگ اسباب بازي ، آتاري ، ميكرو، سگا ،اسباب بازي كنترل داروباطري دار ، كارد، چنگال و ديگر وسايل تيز و برنده را حتما داخل بارهاي تحويلي قرار دهيد و از همراه داشتن در داخل هواپيما خودداري كنيد.

  36- كد مكالمه از مدينه و مكه با تهران(009821) ميباشد و بلافاصله بعد از كد شماره مورد نظر را بگيريد. و همچنين ميتوانيد از كابين مخابرات با ايران تماس بگيريد.

 37- كد مكالمه از تهران به مدينه (009664) و به مكه (009662) ميباشد و بلافاصله بعد از كد شماره تلفن هتل را خواهند گرفت .

  38- استفاده از تلفن همراه اول در عربستان سعودي امكان پذير ميباشد.هزینه تماس ازسعودی به ایران دقیقه ای۱۲۰۰تومان وبالعکس دقیقه ای۸۰تومان برای تلفن کننده و۱۶۹تومان برای صاحب موبایل.تماس بین دو موبایال ایرانی در عربستان بیشترین هزینه را دارد.

39- از همراه داشتن مدارك شناسايي (شناسنامه ، گواهي نامه ، دست چك، تراول ودفترچه بیمه درمانی،…) و زيور آلات ، جدا خودداري كنيد.

  40- اغلب خيابان هاي مكه و مدينه به صورت بزرگراه است در نتيجه در موقع تردد از خيابان هاي عربستان احتياط كامل را داشته باشيد و حتما از محل هاي خط كشي شده عبور نماييد.

 41- ارزش هر ريال سعودي حدود      تومان ايراني است .

 42- مبلغ خرد كردن هر 100 دلار در صرافيها سعودي 373-375 ريال سعودي است .

  43- تبديل ريال ايراني به ريال سعودي به ضرر شما خواهد بود.

  44- درحفظ ونگهداری کارت شناسائی تحویلی، که تنها مدرک شناسائی شما درعربستان است وحاوی اطلاعاتی مانند آدرس وشماره تلفن هتل ،شماره اتاق واتوبوس شماست دقت فرمائید.

  45- تذكر نارسايي ها و انتقادات دلسوزانه شما موجبات خدمت هر چه بهتر و شايسته تر را براي ما فراهم خواهد ساخت ،  لذا خاضعانه در انتظار راهنمايي ها ، تذكرات و ارشادات شما در طول سفر خواهيم بود .
تاریخ درج مطلب : ۱۲:۱۵ ۱۳۹۱/۵/۱۱

نظر به مطلب
نام:  
ایمیل:
متن:  500 حرف دیگر میتوانید تایپ کنید
کد امنیتی: 58302
   

آمار سایت

68 افراد آنلاین :
101 بازدید دیروز :
1163993 مشاهده کل :
136 مشاهده امروز :
این سایت متعلق است به 
قدرت گرفته از پرتال ترنم