پنجشنبه 27 دی 1397
»
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، حجت الاسلام نجف نجفی روحانی عضو بعثه مقام معظم رهبری در خصوص مهمترین مسائل و دغدغه های حجاج در ایام حج گفت: حج ضیافت الهی است وقتی بنده خاکی را خداوند به این مهمانی بزرگ دعوت می کند  و او را از فرش به عرش می طلبد تا ...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، حجت الاسلام نجف نجفی روحانی عضو بعثه مقام معظم رهبری در خصوص مهمترین مسائل و دغدغه های حجاج در ایام حج گفت: حج ضیافت الهی است وقتی بنده خاکی را خداوند به این مهمانی بزرگ دعوت می کند  و او را از فرش به عرش می طلبد تا مورد تکریم ویژه قرار دهد سراپای وجود حاجی را دغدغه فرا می گیرد که آیا خواهم  توانست آداب این مهمانی بی نظیر را در جوار خانه حق درست و کامل رعایت کنم.

وی افزود: حجاج بدانند که خدای رحیم و مهربان که دعوت فرموده و این توفیق بزرگ را نصیبشان کرده خودش کمک خواهد داد که در این ضیافت معنوی سر بلند و با دست پر برگردند چون صاحبخانه بیش از آن که انسان فکر می کند کریم و مهربان است و اگرنمی خواست دعوت نمی فرمود.

حجت الاسلام روحانی تصریح کرد: البته تلاش و کوشش، تهیه مقدمات کار و وسائل، وجود راهنما و خضر طریق را هم خود خداوند سفارش كرده است که هر سفری وسایل و راهنمایی نیاز دارد؛ توصیه می شود زائران در طول سفر به راهنمایی های روحانی و مدیر بعنوان دو رکن اصلی کاروان گوش فرا دهند و با آنها هماهنگ باشند تا اعمال به طور صحیح، آسان، روان و شیرین و با آداب خاص آن و بدون هیچ گونه استرس و اضطرابی انجام گیرد؛ چون در بیان احکام و مناسک و اسرار و معارف حج و تاریخ اسلام روحانیون و در مسائل اجرایی و عملیاتی حج  مدیران کاروان افرادی مجرب و کار آزموده و مسلط هستند و در شیرینی و پربار بودن سفر نقش  بسیار زیادی دارند.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه در زمان عمره همچنین در خصوص مهمترین مسائل فرهنگی و عقيدتی که لازم است حجاج قبل از سفر نسبت به آن آگاهی پیدا کنند، گفت: بدون شک علم و آگاهی از پیش نیازهای مهم  سفرحج است که بدون آن بهره چندانی به دست نمی آید؛ امام صادق(ع) فرمود «االعامل علی غیر بصیره کالسائرعلی غیرطریق فلاتزیده سرعه السیر الا بعدا»هرکس بدون بصیرت عمل کند، مانند کسی است که به بیراهه می رود هر چه شتاب کند از هدف دورتر می شود.

وی یادآور شد: بنابراین زائر باید بداند به کجا می رود؟ و برای چه سفر می کند؟ و چگونه می خواهد این دعوت الهی را لبیک بگوید. چون معمولا این سفر یک بار بیشتر نصیب انسان نمی شود؛ لذا باید درست برنامه ریزی و تلاش و کوشش متذ از لحظه  لحظه این سفر خوب بهره ببرد و درست استفاده کند و در حقیقت در فکر فرصت سازی باشد تا خدای نکرده فرصت سوزی نکند که بعداً موجب حسرت و ندامت او نگردد امام علی (ع) می فرماید« بادر الفرصة قبل ان تکون غصة» فرصت را دریابید پیش از آنکه از دست برود و موجب غم و اندوه شود.

حجت الاسلام روحانی به حجاج توصیه کرد: حجاج عزیز قبل از سفر، حضور در جلسات آموزشی را جدی بگیرند تا آگاهی های لازم نسبت به سفر پیدا کنند و در زمینه احکام، مناسک، اسرار و معارف و تاریخ مطالعه داشته باشند که کتابهای خوبی در این باره نوشته شده تا با شناخت و معرفت به این سفر بروند.
 
عضو بعثه مقام معظم رهبری تصریح کرد: همچنین مسائلی از قبیل مشخص کردن مرجع تقلید خود، محاسبه اموال و پرداخت حقوق خالق و مخلوق، و حلالیت طلبیدن از آشنایان و خویشان و خداحافظی، وصیت نامه نوشتن را قبل از سفر مورد توجه قرار دهند چون زائر خانه خدا باید خود را برای تطهیر ظاهر و باطن، توبه و انابه، راز و نیاز، خلوت با معبود و انس و تدبر در قرآن، میثاق با نبوت و ولایت آماده سازد تا حجی که امام سجاد(ع) به شبلی سفارش فرمود انجام شود.
 
وی در مورد اینکه حجاج از چه مسائلی پرهیز و به چه مسائلی بیشتر توجه کنند، یادآور شد: زائرین عزیز ما رسالت خطیر و بزرگی بردوش دارند چون به عنوان پیرو مکتب اهل بیت(ع) و سفیر انقلاب اسلامی در کنگره عظیم حج  که مسلمانان از سراسر جهان حضور دارند شرکت می کنند لذا باید کاملا هوشیار و آگاه و زمان شناس و مکان شناس باشند .
 
حجت الاسلام نجفی روحانی افزود: شرایط در حرمین شریفین مکه و مدینه با حرم امام رضا (ع) و سایر امامزادگان در ایران متفاوت است، زائران باید رعایت کنند همچنین باید از کارهای تنش زا  و تفرقه افکن و اموری که موجب وهن تشیع و مکتب اهل بیت(ع) می شود جدا خوداری شود.
 
عضو بعثه مقام معظم رهبری تأکید کرد: زائران از اموری مانند دخیل بستن، عریضه نویسی، برداشتن خاک، سنگ، گندم و... اجتناب کنند و کنار بقیع به نماز نایستند و هرگونه نمازی را در مسجدالنبی بخوانند که فضیلت بسیار زیادی دارد. از نوحه سرایی، سینه زنی، گریه با صدای بلند در بقیع بپرهیزند تا مشکلی برای آنان ایجاد نشود و گرفتار مأمورین بقیع نگردند و علاوه بر آن بر صبر و حوصله و حسن خلق در سفر و استفاده کامل از این فرصت طلایی و شرکت در نمازجماعت، تلاوت قرآن، و حضور در جلسات تاکید می شود.    
تاریخ درج مطلب : ۱۹:۳۴ ۱۳۹۱/۶/۱۴

آمار سایت

41 افراد آنلاین :
101 بازدید دیروز :
1163960 مشاهده کل :
103 مشاهده امروز :
این سایت متعلق است به 
قدرت گرفته از پرتال ترنم